DODGE Charger SRT Hellcat Widebody 6.2L V8 8AT RWD (707 HP)
2019–
697
bhp
Power
196
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6200cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 697bhp |
| Power | 520kW |
| Torque | 881Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 315km/h |
| Top Speed | 196mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5105mm |
| Width | 1989mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 2080kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 305/35 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |