DODGE Charger SRT 6.2L V8 Hellcat 8AT RWD (707 HP)
2015–2019
707
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
204
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6166cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 707bhp |
| Power | 527kW |
| Torque | 881Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 328km/h |
| Top Speed | 204mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5100mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3058mm |
| Kerb Weight | 2075kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |