DODGE Charger SRT8 5.7L V8 5AT RWD (340 HP)
2006–2010
335
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5698cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 529Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5083mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 1887kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |