DODGE Charger SRT8 6.1L V8 5AT RWD (425 HP)
2006–2010
425
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6059cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 425bhp |
| Power | 316.9kW |
| Torque | 569Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5083mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 1887kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |