DODGE Charger 1.6L 4MT FWD (62 HP)
1981–1987
62
bhp
Power
40
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1592cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 62bhp |
| Power | 46.2kW |
| Torque | 117Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4412mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2454mm |
| Kerb Weight | 1002kg |
| Boot Capacity | 303L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/75 R 13 |