DODGE Charger 2.2L 5MT FWD (107 HP)
1981–1987
107
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2213cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 79.8kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4412mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2454mm |
| Kerb Weight | 1105kg |
| Boot Capacity | 303L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R 15 |