DODGE Charger 2.7L V6 4AT RWD (190 HP)
2005–2010
190
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2736cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 141.7kW |
| Torque | 258Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5083mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 1696kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |