DODGE Charger 3.6L V6 8AT RWD (296 HP)
2015–
292
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3604cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 292bhp |
| Power | 218kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5039mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3053mm |
| Kerb Weight | 1784kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |