DODGE Charger 3.7L 3AT RWD (100 HP)
1974–1978
100
bhp
Power
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3682cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 100bhp |
| Power | 74.6kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Combined | 14L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5428mm |
| Width | 1974mm |
| Height | 1336mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1680kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | F78 - 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |