DODGE Charger 3.7L 3MT RWD (145 HP)
1968–1970
145
bhp
Power
15.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3687cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108.1kW |
| Torque | 292Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.5mpg |
| Combined | 15.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5283mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1351mm |
| Wheelbase | 2972mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.35 - 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |