DODGE Charger 5.2L V8 3MT RWD (230 HP)
1971–1972
230
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5210cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 230bhp |
| Power | 171.5kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5217mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1326mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | E78 - 14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |