DODGE Charger 5.6L V8 5MT AWD (370 HP)
2005–2010
370
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 370bhp |
| Power | 275.9kW |
| Torque | 536Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5083mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |