DODGE Charger 5.6L V8 5MT RWD (350 HP)
2005–2010
350
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 350bhp |
| Power | 261kW |
| Torque | 525Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5083mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 1860kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |