DODGE Charger 5.7L V8 8AT RWD (375 HP)
2015–
370
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 370bhp |
| Power | 276kW |
| Torque | 536Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5039mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3053mm |
| Kerb Weight | 1934kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |