DODGE Charger 6.3 V8 4MT RWD (330 HP)
1968–1970
330
bhp
Power
12
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6277cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 330bhp |
| Power | 246.1kW |
| Torque | 576Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12mpg |
| Combined | 19.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5283mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1351mm |
| Wheelbase | 2972mm |
| Kerb Weight | 1648kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.35 - 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |