DODGE Charger 6.3L V8 3AT RWD (275 HP)
1971–1972
275
bhp
Power
12.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6277cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 275bhp |
| Power | 205.1kW |
| Torque | 507Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.9mpg |
| Combined | 18.2L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5217mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1326mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | E78 - 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |