DODGE Charger 6.5L V8 3AT RWD (185 HP)
1974–1978
185
bhp
Power
12
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6551cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 386Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12mpg |
| Combined | 19.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5428mm |
| Width | 1974mm |
| Height | 1336mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1897kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | F78 - 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |