DODGE Charger 7.2L V8 3AT RWD (375 HP)
1968–1970
375
bhp
Power
9.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7206cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 375bhp |
| Power | 279.6kW |
| Torque | 651Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9.5mpg |
| Combined | 24.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5283mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1351mm |
| Wheelbase | 2972mm |
| Kerb Weight | 1725kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.35 - 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |