DODGE Dodge Caliber 2.0L 5MT FWD (160 HP)
2007–
158
bhp
Power
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 191Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4415mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1334kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |