DODGE Dodge Challenger 3.6L V6 5AT RWD (309 HP)
2008–
304
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3604cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 304bhp |
| Power | 227kW |
| Torque | 363Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5022mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |