DODGE Dodge Challenger 3.7L 3MT RWD (145 HP)
1970–
145
bhp
Power
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3682cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108.1kW |
| Torque | 292Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1933mm |
| Height | 1293mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1415kg |
| Boot Capacity | 227L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | E78 - 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |