DODGE Dodge Challenger 5.7L HEMI V8 6MT RWD (381 HP)
2011–
375
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 375bhp |
| Power | 280kW |
| Torque | 555Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5022mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 1852kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/55 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |