DODGE Dodge Challenger 7.2L V8 4MT RWD (375 HP)
1970–
375
bhp
Power
10.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7206cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 375bhp |
| Power | 279.6kW |
| Torque | 654Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10.4mpg |
| Combined | 22.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1933mm |
| Height | 1293mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 227L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | F70 - 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |