DODGE Dodge Charger 6.3L V8 3AT (325 HP)
1966–
325
bhp
Power
10.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6277cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 325bhp |
| Power | 242.4kW |
| Torque | 576Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10.5mpg |
| Combined | 22.4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5171mm |
| Width | 1913mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2972mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.75 - 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |