DODGE Dodge Charger 7.0L V8 4MT (425 HP)
1966–
425
bhp
Power
9.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6974cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 425bhp |
| Power | 316.9kW |
| Torque | 664Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9.6mpg |
| Combined | 24.5L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5171mm |
| Width | 1913mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2972mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.75 - 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |