DODGE Dodge Dakota Standard Cab 5.9L V8 4AT AWD (250 HP)
1997–
247
bhp
Power
12
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5900cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 468Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12mpg |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 14.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5464mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 3147mm |
| Kerb Weight | 1613kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |