DODGE Durango SRT 6.4L V8 8AT (475 HP)
2017–2020
475
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6417cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 475bhp |
| Power | 354.2kW |
| Torque | 637Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1717mm |
| Wheelbase | 3043mm |
| Kerb Weight | 2499kg |
| Boot Capacity | 1028L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P295/45Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |