DODGE Durango SRT Hellcat 6.2L V8 HEMI 8AT (720 HP)
2020–
710
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6166cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 710bhp |
| Power | 529.4kW |
| Torque | 637Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 93L |
Dimensions & Weight
| Length | 5083mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1791mm |
| Wheelbase | 3043mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |