DODGE Durango 5.7L HEMi V8 8AT (360 HP)
2020–
355
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 264.8kW |
| Torque | 529Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 93L |
Dimensions & Weight
| Length | 5100mm |
| Width | 1925mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 3043mm |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/60R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |