DODGE Durango 5.9
1997–2003
245
bhp
Power
10
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5896cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 245bhp |
| Power | 183kW |
| Torque | 454Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10mpg |
| Urban | 23.5L/100km |
| Extra-Urban | 16.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1852mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 2035kg |
| Boot Capacity | 2469L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |