DODGE Grand Caravan 3.3L V6 4AT FWD (175 HP)
2007–2014
173
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3301cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 278Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5304mm |
| Width | 2228mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 3078mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |