DODGE Grand Caravan 3.8L V6 6AT FWD (197 HP)
2007–2014
194
bhp
Power
120
mph
Top Speed
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3301cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 194bhp |
| Power | 145kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
| Urban | 18.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5304mm |
| Width | 2228mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 3078mm |
| Kerb Weight | 2025kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |