DODGE Journey 2.4L 5MT (170 HP)
2008–2011
168
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125.1kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1671mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 1121L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |