DODGE Journey 2.4L VVT 4AT (175 HP)
2011–2014
173
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1692mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 1048L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |