DODGE Journey 2.7L V6 6AT (185 HP)
2008–2011
183
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2736cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 183bhp |
| Power | 136.1kW |
| Torque | 256Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1692mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 1121L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |