DODGE Journey 3.6L V6 6AT AWD (283 HP)
2014–
283
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3604cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 283bhp |
| Power | 211kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1692mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1926kg |
| Boot Capacity | 1121L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 225/55 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |