DODGE Magnum SRT8 6.1
2007–2008
426
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6059cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 426bhp |
| Power | 318kW |
| Torque | 569Nm |
Dimensions & Weight
| Length | 5022mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 1932kg |
| Boot Capacity | 2013L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |