DODGE Magnum 3.5L V6 4AT AWD (253 HP)
2004–2007
341
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 341bhp |
| Power | 254kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5022mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Boot Capacity | 2013L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |