DODGE Magnum 3.5L V6 4AT FWD (253 HP)
2007–2008
249
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3518cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 249bhp |
| Power | 186kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5022mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 1772kg |
| Boot Capacity | 2013L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/65/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |