DODGE Magnum 5.7L V8 5AT FWD (354 HP)
2007–2008
341
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 341bhp |
| Power | 254kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5022mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
| Boot Capacity | 2013L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |