DODGE Magnum SRT-8 6.1L V8 5AT AWD (425 HP)
2004–2007
419
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 419bhp |
| Power | 312.6kW |
| Torque | 570Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 16.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5022mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 1935kg |
| Boot Capacity | 2013L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45/R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |