DODGE Nitro 2.8L CRD 6MT RWD (163 HP)
2006–2012
161
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2776cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1775mm |
| Wheelbase | 2764mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
| Boot Capacity | 1189L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/75 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |