DODGE Nitro 3.7L V6 4AT RWD (213 HP)
2006–2012
211
bhp
Power
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3700cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 211bhp |
| Power | 157kW |
| Torque | 319Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1775mm |
| Wheelbase | 2764mm |
| Kerb Weight | 1784kg |
| Boot Capacity | 1189L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |