DODGE Nitro 3.7L V6 6MT RWD (213 HP)
2006–2012
211
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3700cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 211bhp |
| Power | 157kW |
| Torque | 319Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1775mm |
| Wheelbase | 2764mm |
| Kerb Weight | 1784kg |
| Boot Capacity | 1189L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |