DODGE Polara 5.9
1962–1965
295
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5916cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 529Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5400mm |
| Width | 1989mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 3099mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |