DODGE Ram 1500 3.7L V6 4AT RWD (215 HP)
2009–
209
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3701cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 209bhp |
| Power | 156kW |
| Torque | 319Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 132L |
Dimensions & Weight
| Length | 5817mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1923mm |
| Wheelbase | 3571mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |