DODGE Ram 1500 5.7L HEMI V8 5AT RWD (390 HP)
2009–
390
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 390bhp |
| Power | 291kW |
| Torque | 552Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 132L |
Dimensions & Weight
| Length | 5817mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1908mm |
| Wheelbase | 3569mm |
| Kerb Weight | 2812kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |