DODGE Ram 1500 6.7d 6MT AWD (350 HP)
2009–
345
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6690cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 345bhp |
| Power | 257.4kW |
| Torque | 881Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 132L |
Dimensions & Weight
| Length | 5817mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1908mm |
| Wheelbase | 3569mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |