DODGE Ram 3.9L V6 5MT AWD (175 HP)
1993–2002
173
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3900cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 128.7kW |
| Torque | 312Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 113L |
Dimensions & Weight
| Length | 6198mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 3929mm |
| Kerb Weight | 2336kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |