DODGE Ram 5.2L V8 5MT AWD (220 HP)
1993–2002
217
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5200cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 161.8kW |
| Torque | 407Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 113L |
Dimensions & Weight
| Length | 6198mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 3929mm |
| Kerb Weight | 2336kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |